Emniyet Kemerleri

Emniyet Kemerleri (Düşüş Koruyucular) ve Standartları

Paraşüt tipi emniyet kemerini, yüksekliği tabanda 3 m. den fazla olan düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde (Bina, Fabrika, baraj inşaatlarında, yüksek gerilim hatları ile telefon direklerindeki bakım ve montaj işlerinde) çalışanlar, kiremit döşeyicileri, oluk ve her türlü dış cephe boya işleri yapanlar kullanır.

Ayrıca, bu tür emniyet kemeri, kuyu, lağım, galeri ve kanalizasyonlarda, tehlikeli gaz ve buharların bulunduğu tanklarda bakım ve tamir işlerinde çalışan işçiler ile ilk yardım ve kurtarma çalışmalarında yaralı işçiler için de kullanılır.

YAPISI

  • Emniyet kemeri, tüm vücudu çevreleyen Nylon dokuma kolonlar ile omuz ve sırt kolonlarından oluşur.
  • Göğüs kolonu ve omuz kolonları ile bacak kolonları ve bel takviye kolonu genişliği 0,48 mm. dir.

Sırt ortasındaki plastik korumalı “D” halkası plastik tutucu ile takviye edilmiştir. Bacaklardan ayar tokaları paslanmaz çelik olup üzeri plastikle kaplıdır.

  • Sırt ortasındaki “D” halkası (plastik tutma anelesi, Şekil 1 deki omuz ve bacak kolonları üzerinde, düşme sırasındaki çarpma kuvvetini (darbe etkisini) azaltarak tüm vücuda dağılımını sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.
  • Tutma halatı emniyet kemeri kolonundan yapılmış olup, uzunluğu 1500 cm. dir. Ucunda kararmaz çelikten kancanın takılacağı metal parça bulunmaktadır.
  • Kancası, otomatik kilitlemeli, yaylı ve nikel kaplamalı, O 10 mm. çapında paslanmaz demirden yapılmıştır.

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

  • Kolonlar;NYLON 66 malzemeden dokumalıdır.
  • Kolonlar ve bağlantı dikişleri 1200 kg/f darbe yüke dayanıklıdır. Kolonların kopma dayanımı 2000 kg. dır.
  • “D” halkası ile diğer metal aksam 2000 kg. statik yüke dayanıklıdır.
  • Emniyet kemerinin tüm ağırlığı 900 gr. dır.

GERİ DÖNÜŞÜMLÜ OTOMATİK DÜŞÜŞ TUTUCU

Bu aparat, düşme ve kayma tehlikesi bulunan çatılarda, çatı makaslarında, çelik konstrüksiyon montaj işlerinde, korkuluksuz iskelelerde, kolon ve perde beton enjeksiyon işlerinde emniyet kemerine takılarak kullanılır.

Hareket alanı (çalışma alanı) 2.80 metrelik yarı çap içindedir. Düşme anında otomatik kilitlenir. Nylon dokuma kolonu; 48 mm eninde ve 2.80 m. uzunluğundadır. Kolon, otomatik geri dönüşümlü olduğundan kullanıcının hareketlerini engellemez. Bu nedenle kolay kullanımlıdır. Kolonun kopma dayanımı 2000 kg. dır 1200 kg/f darbeye dayanıklıdır.

EMNİYET KEMERİ TUTMA HALATI VE KACASI

Her üç tip emniyet kemerinin sabit bir yere bağlamaya dolayısıyla işçinin düşmesini engelleyen bir aparattır. Tutma halatı, örgü propilen sentetik elyaftan yapılmıştır. Çapı 16 mm. ve uzunluğu en az 1200 mm olmalıdır. Halat gözleri, galvanize saçtan veya eşdeğer plastikten, kancası ise otomatik kilitlemeli, galvanize kaplı en az 10 m. çapında paslanmaz çelikten olmalıdır. Halatın kopma dayanımı 1800 kg/f, kancanın taşıma yükü ise kg. olmalıdır. Halat, halat gözünden dolandıktan sonra örülmeli ve üzeri deri ile kaplanmalıdır.

KURTARMA TUTUCU

Düşmeyi önlemek ve acil durumlarda kurtarma işlerinde kullanılır. Halatı paslanmaz çelikten yapılmıştır. Halat uzunluğu 20 m. dir.

MOBİL DÜŞÜŞ TUTUCU

Çapı 16 mm. olan tutma halatları ile kullanılır. Düşey çekilen halata takılan düşüş tutucu; yukarı yönde hareket eder, aşağı yönde kilitlenir. Hafif ve dayanıklı malzemeden yapılmalıdır.

GÜVENLİK AĞLARI

Emniyet kemeri kullanma olanağı bulunmayan veya emniyet kemerine ek ikinci bir güvenlik önlemi olarak kullanılır. İpleri doyurulmuş naylondan yapılmıştır. Ağın standart ölçüsü 6×4 m. dir. Ağ gözlerinin ölçüsü ise 5×5 cm. dir. 16 mm. çapındaki propilen halatları gerilerek belirli yerlere tesbit edilir. Güvenlik ağları, üzerine düşecek işçiyi taşıyacak dayanıklılıkta olmalıdır. Sık sık kontrol edilmeli ve kopma, aşınma veya çürüme varsa giderilmeden kullanılmamalıdır.

EMNİYET KEMERİ STANDARTLARI

Yüksekte veya derin çukurlarda çalışmak her zaman büyük tehlike taşımaktadır. Üç metrenin üzerindeki yüksekliklerde çalışanların mutlaka koruyucu sistemler kullanmaları gereklidir. Emniyet kemeri olarak kullanılan sistemlerin birbirini tamamlayan halat, kanca, karabina gibi parçalardan oluşması ve mutlaka standartlara uygunluğu test edilmiş ürünlerin kullanılması gereklidir.

Avrupa’da uygulanan standartlar yüksekte çalışılırken Ağırlığın eşit olarak dağılmasını sağlayan paraşüt tipi ve poliamid malzemeden imal edilmiş kemerlere uygunluk vermektedir. Rahat, hafif ve kolay ayarlanabilir parçalardan oluşan bu sistemlerin en az 2000 kg a dayanıklı olması gerekmektedir.

By | 2017-08-15T13:21:56+00:00 Ağustos 9th, 2017|Katagori|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment