Adres     : Altındağ Mah. 100. Yıl Bulvarı Ceren Apt. No:35 / 2
Muratpaşa / ANTALYA
Telefon  : +90 242 229 41 45   
Yeraltı madenlerinde iş güvenliği kontrol listesi
Yeraltı Madenlerinde Güvenlik: Bir Kontrol Listesi
Dünyadaki yeraltı maden işletmeleri, işçi güvenliği ve sağlığı ile benzer riskler taşır. Temel metalleri, kıymetli metalleri, metalik olmayan mineralleri, elmasları ve kömürü çıkarmak için farklı teknikler kullanılmasına rağmen, tehlikeler o kadar da farklı değildir. Bununla birlikte, maden o kadar derin olursa, risk o kadar artar. Yeraltı Madenlerinde maden kazalarının yüzde 70'i, işyerinde ağır makine ve diğer ekipmanların kullanımı ile ilgilidir. 2012 yılında kazalara katkıda bulunan en çok nedeni olan en çok on faktör arasında şunlar vardı:
 • Güvenlik eğitimi eksikliği;
 • Tehlike anında iletişim eksikliği;
 • Makine koruması;
 • Kilitleme / etiket çıkarma önlemleri;
 • Elektrik kabloları.
 
Risk Azaltmak İçin Yapabilecekleriniz:
Neyse ki, modern teçhizat, daha otomatik madencilik teknikleri ve daha iyi maden mühendisliği, önde gelen küresel mayın operatörlerinin, işçi eğitim ve öğretimine proaktif bir yaklaşım takiben, sıkı güvenlik prosedürleri ve sağlık ve güvenlik standartlarını dahil etmelerini önemli ölçüde azalttı.
 
Tehlikeler ve riskler hakkında iyileştirmeler yapıldıysa ve çok daha fazla biliniyorsa da, mümkün olan en güvenli, en güncel çalışma ortamını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapmanızı sağlamak için emniyet stratejinizi periyodik olarak değerlendirmek mantıklıdır. Aşağıdaki liste açık olsa da güvenlik programınızı tekrar gözden geçirmek çok önemlidir.
 
 Bir yeraltı madeni için güvenlik programınızı yeniden değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken hatırlatıcıların bir listesi aşağıda verilmiştir. 
 1. Aydınlatma: Genel tünel açma işlemleri için,  delme, toprak çıkarma ve ölçekleme sırasında mil başlığı için iyi bir  aydınlatma yoğunluğunu gerektirir. Tüm lambaları düzenli olarak kontrol edin.
 2. Tehlike Tabelası: Çok işaretli ve okunabilir olduğundan emin olmak için tüm tabelaları kontrol edin.
 3. İletişim: Tüm telefonların ve diğer sinyal cihazlarının her zaman tam olarak çalıştığından emin olun. Bu cihazlar, beklenmeyen bir olay veya kaza durumunda kritik olabilir.
 4. Ekipman Bakımı: Rutin ekipman kontrolleri ve bakım programları, madende veya maden sahasında kullanılan ekipmanların ve araçların doğru ve güvenilir bir şekilde çalıştığından ve yakınlardaki operatörlerine veya çalışanlarına herhangi bir tehlike oluşturmamasını sağlar.
 5. Düşme Koruması: Yeraltı madenlerinde tipik olarak önemli bir sorun olmasa da, dağlık madenlerde veya merdivenlerin ve iskelelerin gerekli olduğu yükseltilmiş altın madenlerinde farklı yüksekliklerde çalışmak bazen gereklidir. Bu durumlarda düşmeyi önlemek için uygun koşum takımları, kayışlar ve diğer önlemlere sahip olduğunuzdan emin olun.
 6. Havalandırma ve Alarm Sistemleri: Hava kalitesi sensörleri ve alarmları düzgün çalışır durumda olmalı ve düzensiz seviyedeki Karbon Monoksit (CO) ve diğer potansiyel olarak toksik dumanlar, buharlar ve gazları algılayabilmelidir. Bu ekipman için düzenli olarak planlanan bir bakım ve test planına sahip olduğunuzdan emin olun.
 7. İşçi Kimliği ve Check-In Kontrol Sistemleri: Maden işletmecileri, her vardiyanın her anında her işçinin yerini bilmelidir. İşçi kimliğinizi ve check-in / check-out sisteminizi iki kez kontrol edin.
 8. Acil Durum ve Tahliye Planları: Acil durum iletişimi ve sinyalizasyon sistemlerinin periyodik olarak gerçekleştirilen afetlerin tahliyesi ve test edilmesi, işçileri bir acil durum durumunda ne yapmaları gerektiği konusunda hazırlar. İlk yardım görevlileri ve kurtarma ekipleri için HAZMAT elbiseleri ( Ağır gaz koruyucu elbiseler) ve solunum cihazı gibi acil durum önlemleri bulunmalıdır.
 9. Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) : Deneyimli madenciler işteki yaralanmaları önlemek veya en azından en aza indirmek için hangi önleme  ihtiyaç duyduklarını biliyorlar. Bununla birlikte, yeni başlayanlar için, eğitimlerinde KKD'yi seçme konusunda bilgi vermek önemlidir. KKD imalatçıları, kullandıkları malzemelerde önemli gelişmeler kaydetti.  KKD için ne kullandığınıza bir göz atın. Değişim zamanı gelmiş olabilir            
 10. Koruyucu Giysi: Bu, yağmur damperleri, baş koruyucular, yüksek görünür ceketler ve örtüler, flaş dereceli, tüm pamuklu tulumlar ve bisikletçiler ve koşucular tarafından giyilenler gibi yansıtıcı çizgili giysileri içerebilir.            
 11. İş Eldivenleri: Özel görevler için özel eldivenler gerekir. Bugünün eldiven üreticileri, daha hafif ağırlıklı ve daha nefes alabilen kumaşlar kullanarak eldiven tasarımlarında önemli gelişmeler kaydetti. Bazıları bile daha iyi kesme ve delinmeye direnç sunuyor. İşçilerinizin kullandığı eldivenlere bir göz atın. Daha iyi seçenekler olabilir.           
 12. Ayakkabı : Ayakkabı geliştiricileri, endüstriyel ayakkabıları daha da iyi hale getirmiştir. Bugünün çalışma botları ayak bileği devrilmesini önlemek için daha yüksektir. Özel olarak izole edilmiş botlar ayağı aşırı soğuk ve sıcakta koruyabilir. Taban platformları  daha sağlam ve daha dengeli olması için daha geniş ve daha kalın olmalıdır.
 13. Gözlerin Korunması: LED ışıklı sert şapkalara ek olarak, birçok madenci güvenlik gözlüğü gerektirir. Günümüzün gözlük tasarımları, çizilme aşınması ve sis direnci geliştirmiştir.
 14. İşitme Koruması: Maden patlatma ve dizel motorlu ekipmanlarla üretilen aşırı ses, madencilerin işitme sistemlerinde kalıcı hasara neden olabilir. Kulak tıkaçları ve kaplamalar şeklinde işitme koruması, çalışma alanlarındaki ortam desibel seviyelerine bağlı olarak kullanılabilir
 
Daha Güvenli Bir İşyeri İnşası daha iyi iş çıkmasını sağlıyor.
Başarılı olmak için, herhangi bir organizasyonda güvenlik açısından en iyi uygulamalar, kurum kültürüne derinlemesine yerleşmiş olmalı ve alt düzey işçilerden üst düzey yöneticilere kadar  desteklenmelidir. Güvenlik gerçekten herkesin işidir. Bu, kazaların, yaralanmaların ve ölümlerin önlenmesine yardımcı olmak için güvenlik bilinci ve tutarlılığının gerekli olduğu madencilik ve diğer yüksek riskli endüstrilerde özellikle önemlidir.
Maden yöneticileri ve bireysel madenciler kesinlikle operasyonel güvenlik prosedürlerine uymak zorundadırlar. İşverenlerin, değerli işyeri ve varlıklarını korumanın yanı sıra, iş gücünün hayatını, sağlığını ve güvenliğini korumak için her çalışana doğru araçları sağlamaları ve eğitim vermeleri gerekir. Önde gelen madencilik kuruluşlarının zaten bildiği gibi, güvenli bir çalışma ortamı yaratmak, daha üretken ve karlı bir madencilik operasyonu anlamına gelir. Aynı zamanda, işçi moralinin ve iş doyumunun daha üst seviyelere ulaşmasına ve dolayısıyla çalışanların kalıcılığına katkıda bulunur. İş güvenliği eğitimini ve emniyetli iş uygulamalarını geliştirmeye yönelik bütüncül bir bakış elde etmek, uzun vadeli başarı için temettü ödeyen sağlam bir iş yatırımıdır.
Kaynaklar:
"İş Sağlığı Risk Değerlendirmesi Üzerine İyi Uygulama Rehberi." Uluslararası Madencilik ve Metal Konseyi. 25 Şubat 2010
BP. BP Dünya Enerjisinin İstatistiksel İncelemesi. Haziran 2012. bp.com/statisticalreview
ABD Çalışma Bakanlığı Madencilik Sağlık ve Güvenlik İdaresi (MHSA).
 
Firmamız; Antalya' da bir çok maden işletmesine iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermektedir.
Copyright © 2011 - 2017   İş Sev OSGB Antalya iş güvenliği sağlık raporu işyeri hekimliği Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
http://www.issev.com.tr
Web Yazılım & Tasarım Kare Teknoloji