Adres     : Altındağ Mah. 100. Yıl Bulvarı Ceren Apt. No:35 / 2
Muratpaşa / ANTALYA
Telefon  : +90 242 229 41 45   
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ADR Antalya
Firmamızın kurucu üyesi  İbrahim Cansever , Ulaştırma Bakanlığından ADR Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı ve Eğiticisi (TMGD) ;  Çalışma Bakanlığı' ndan A sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesine sahip olup İstanbul, İzmir, Denizli, Antalya başta olmak üzere Türkiye' nin her ilinde TMGD Danışmanı ve eğiticisi olarak görev yapmaktadır.
0242 229 4145 nolu şirket telefonumuzdan arayıp ADR Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hakkında bilgi alabilirsiniz. 
 
ADR Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarının görevi tehlikeli maddeleri; taşımakta olan , gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan yada boşaltacak olan firmaların yaptıkları işleri,  insan sağlığına, canlılara ve doğaya zarar vermeden, güvenli bir şekilde taraf olduğumuz uluslararası uygulamalar ve alakalı yasal yükümlülüklerin  çerçevesinde uygulamaları için firmalara danışmanlık yapmak ve yardımcı olmaktır.
 
Tehlikeli madde taşıyan birçok firma Haziran 2015 'ten itibaren Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı'nı Ulaştırma Bakanlığı'na bildirmek ve Tehlikeli Madde Taşımacılık kurallarını yerine getirerek ilgili tehlikeli madde uyarı ikaz etiketlerini ve plakalarını takmakla yükümlüdür. Petrol istasyonları eğer toptan satış yapıyorsa örneğin apartmana akaryakıt satışı yapıyorsa bu toptan satışa girdiği için Haziran 2015 ten itibaren TMGD Danışmanını bakanlığa bildirmesi gerekmektedir.
 
Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı nedir ?
 Üniversite mezunlarına yeni bir  iş olanağı yaratan ve Türkiye’de 50.000 üniveriste mezunu kişinin  istihdam sağlayacağı  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı kurslarına olan ilgi gittikçe artmaktadır.
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) alanında çok fazla sayıda  personel açığı vardır. Henüz yeni yeni duyulmaya başlamış olan  meslekle alakalı sektörde fazla bilgi ve tecrübe yok. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olabilmek için herhangi bir üniversite  lisans mezunu olmak yeterlidir. TMGD olmak isteyen üniversite mezunlarının  49 saatlik eğitimi tamamladıktan  sonra ÖSYM' nin düzenlediği sınava girmeye hak kazanır. 49 saatlik eğitimi tamamlamış  kişiler Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın açtığı ve ÖSYM aracılığıyla yaptığı TMGD sınavından 70 puan ve üzeri almaları halinde  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) olmaya hak kazanırlar. 

TMGD şöyle tanımllanır:
“Tehlikeli madde olarak tanımlanan  malzemelerin yurt dışında  ve yurt içinde güvenilir bir yolla taşınabilmeleri için uygulanan kuralların tamamıdır. Tehlikeli madde taşıyan şirketler, kuruluşlar konuyla ilgili mevzuatlara göre bir TMGD (tehlikeli madde güvenlik danışmanı) istihdamı sağlamak  zorundadır.  
İŞ BULMAK
4 yıllık üniversite lisans mezunlarının herhangi bir bölüm ayrımı olmadan (işletme de olabilir mühendislikte farketmiyor) katılım sağlayabilieceği  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından açılan ve ÖSYM tarafından Ankara ' da düzenlenen Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı sınavına hazırlanmak için İstanbul, Ankara, İzmir, Adana başta olmak üzere Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı için  Antalya, Denizli gibi çeşitli illerde eğitim veren bakanlıkça yetkilendirilen özel eğitim kurumları bulunmakta. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı  ülkemizde fazla bilinen bir meslek değildir.  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanların Tehlikeli Madde Faaliyet belgesi olan petrol ofisleri, tehlikeli madde üreten ve taşıyan kimya tesisleri, boya vb birçok tehlikeli maddeyi üretip taşıyan firmalarda iş bulabilirler. Ülkemizde Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında yayımlanan henüz yeni bir uygulamadır.  Tehlikeli mal üreten, toplayan, taşıyan, satan işletmeler ve  firmalar bir TMGD'den danışmanlık almak veyahut bünyelerinde Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurmak ve bakanlığa çalıştırdığı veya danışmanlık aldığı TMGD Danışmanı' nın sözleşmesini bildirmesi gerekmektedir. 
YASAL SORUMLULUĞU BULUNMAMAKTA
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı’nın  yasal olarak herhangi bir sorumluluğu yoktur ve danışmanlık görevi çerçevesinde herhangi bir hata yaparsa  bakanlık tarafından uyarı alır  ve üç ikaz  sonrasında Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı belgesi askıya alınarak geçersiz kılınır. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanının belgesi elinden alınması durumunda bir yıl süreyle görev yapamaz. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Belgesi elinden alınan  kişinin ertesi sene tekrar sınava girerek  sınavdan 70 üzeri puan alırsa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı  belgesini tekrar  alabilir. Bir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı en fazla  5 şirkete  danışmanlık hizmeti verebilir. Eğer  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı  Eğitmeni olmaya hak kazanırsa ise bundan  sonra sadece 2 şirkette  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı yapıp iki  eğitim kurumunda da TMGD eğitmeni olarak çalışabilir. 
 
Eğer tehlikeli madde  kategorisinde sınıflandırılmış bir madde taşımacılığı yapıyorsanız uluslararası kurallar ve anlaşmalar gereğine uygun olarak paketleme ve etiketleme yaparak taşıma yapmanız gerekmektedir.
Paketleme Grubu (PG) ;tehlike derecesine göre PG I, PG II, PG III şeklinde sınıflara ayrılır.  Paketleme grubu tehlikeli maddeyi nasıl paketleyeceğinizi, etiketleyeceğinizi ve nasıl taşıyacağınızı gösterir.
Tehlikeli Maddelerin taşınması; Avrupa Birliği anlaşmaları çerçevesinde uluslararası anlaşmalarla belirlenmiştir.

Tehlikeli maddelerin işlenmesi, paketlenmesi ve  taşınması ile ilgili bir ilişkiniz varsa ilk yapacağınız işlem hangi tehlike sınıfında, ambalaj grubunda (paketleme grubu )  olduğunu doğru bir şekilde tespit etmektir.

Copyright © 2011 - 2017   İş Sev OSGB Antalya iş güvenliği sağlık raporu işyeri hekimliği Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
http://www.issev.com.tr
Web Yazılım & Tasarım Kare Teknoloji