Adres     : Altındağ Mah. 100. Yıl Bulvarı Ceren Apt. No:35 / 2
Muratpaşa / ANTALYA
Telefon  : +90 242 229 41 45   
İşyerlerinde çalışanların periyodik muayeneleri

İşyeri hekiminin en başta ki görevi  periyodik muayenelerdir. Çalışanların yaptıkları işlere ve işyerinin özelliğine göre periyodik muayeneler değişkenlik gösterir. İşe girişlerde ve yılda bir kez yapılması gereken fiziksel muayenelerin yanı sıra periyodik yapılacak tetkikler çalışan sağlığının geliştirilmesi ve meslek hastalıklarının önlenmesinde çok önemlidir. Mevzuatta belirtilenler haricinde periyodik olarak yapılması gereken tetkiklere ve hangi periyotta yapılacağına işyeri hekimlerinin karar vermesi gerekmektedir. Bu nedenle de işyeri hekimleri sağlığı tehdit eden faktörleri tam tespit edip ona göre tetkik planlaması yapılması gerekir.

Yapılması gereken tetkikler;

1-80 dB den gürültülü ortamda çalışanlara yılda bir kez odyametrik tetkik,

2-Tüm çalışanlara yılda bir kez akciğer grafisi,

3-Ekranlı araçlarda çalışanlara yılda bir kez oftalmolojik muayene,

4-Kaynaçılara kan kurşun analizi ve yanı sıra oftalmolojik muayene,

5-Tüm çalışanlara solunum fonksiyon testi,

olarak sıralanabilir.

Sağlık problemi şüphesi olanlar  Devlet hastanesine ileri tetkik için sevk edilir, eğer herhangi bir şüpheli durum ya da direk mesleki hastalık tanısı olan varsa, öncelikle çalışma yerlerinin denetimi ve gerekiyorsa işyeri değişikliği önerilir. Hastalığa göre de belli periyodlarda hastanede kontrollerini sağlanır.

 

Resimler
Copyright © 2011 - 2017   İş Sev OSGB Antalya iş güvenliği sağlık raporu işyeri hekimliği Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
http://www.issev.com.tr
Web Yazılım & Tasarım Kare Teknoloji